Novinky

Zavírací doba poboček Interchange

16.1.2024

zkrácená provozní doba poboček Interchange

Pobočka Akompas- dočasně uzavřena do 10.1.2024

4.1.2024

Pobočka Akompas na adrese Štefánikova 51, Brno, je dočasně uzavřena do 10.1.2024

Uzavření pobočky Interchange

4.1.2024

Od 31.12.2023 je trvale uzavřena pobočka na adrese Smetanovo nábřeží 198, Praha 1

Nová pobočka Praha 1

25.9.2023

otevření nové pobočky

všechny novinky

Pozor na podvody

CHRAŇTE SE PŘED PODVODY!

BUĎTE OBEZŘETNÍ, POKUD VÁS NEZNÁMÝ ČLOVĚK POŽÁDÁ O ZASLÁNÍ PENĚZ.

Pokud odesíláte peníze neznámé osobě, anebo neznámá osoba po Vás požaduje, abyste tímto způsobem zaplatili za zboží nebo službu před jeho dodáním (zvláště pak nabídky na internetu), za dopravu či pojištění, zálohu na zajištění nájemní smlouvy na bydlení, které jste ještě neviděli, nebo za umožnění výplaty výhry v loterii či sázkách, vystavujete se riziku ztráty peněz. Jestliže přesto takový převod odešlete, činíte tak výhradně na Vaše vlastní riziko. Western Union neodpovídá za správné a řádné dodání zboží nebo služeb zaplacených prostřednictvím převodu pod značkou Western Union.

NESDĚLUJTE DETAILY PENĚŽNÍHO PŘEVODU ŽÁDNÉ JINÉ OSOBĚ NEŽ ZAMÝŠLENÉMU PŘÍJEMCI PLATBY. Pokud tak učiníte, dáváte tím možnost této osobě docílit výplaty peněžního převodu.

Požádal vás neznámý člověk, abyste mu poslal peníze?
Vystavujete se riziku podvodu.

Služba Western Union Převody peněz je nejlepší způsob zasílání peněz lidem, které znáte a kterým důvěřujete. Pokud posíláte peníze někomu, koho neznáte, vystavujete se riziku podvodu.

Ve Western Union si vážíme zákazníků, kteří využívají naši službu. Prosíme, buďte obezřetní, když se rozhodujete zaslat peníze někomu neznámému za:

  • nákup zboží (auta, motocykly, mobilní telefony, ..) nebo služeb z internetového obchodu, aukce nebo telemarketingu
  • poplatky spojené s výhrou v loterii
  • předběžné poplatky za nízkoúrokové půjčky nebo kreditní karty

Co je dobré si promyslet

  • Jak dobře znáte osobu, které posíláte peníze?
  • Ověřil (a) jste si pověst a legitimitu strany, se kterou provádíte obchod?
  • Poradil vám zamýšlený příjemce, jak použít službu Western Union (např. použití testové otázky nebo fiktivní jméno příjemce, poslat peníze sám sobě nebo osobě blízké, pro větší bezpečnost, pozdržení MTCN = kontrolního čísla peněžního převodu dokud neobdržíte vaše zboží)?

Co je dobré vědět

  • Western Union neposkytuje službu k úschově peněz. Ručíme pouze za řádné vyplacení hotovosti určenému příjemci.
  • Neužívejte fiktivní jména příjemce, když chcete koupit zboží od neznámé osoby. Tento způsob neochrání Vaše finance
  • Zásada Western Union je vyplatit hotovost příjemci, který se prokáže platným dokladem totožnosti s fotografií, pokud udá správné jméno odesílatele, zemi odeslání a přibližnou částku, kterou očekává - jak je uvedeno v zasílacím formuláři.
  • Příjemce při výběru peněz nemusí vždy znát Kontrolní číslo peněžního převodu (MTCN). V některých státech nemusí jít o povinný údaj.
  • Testová otázka se používá pouze v situacích, kdy příjemce nemá platný doklad totožnosti a částka převodu je nižší než USD 1000 nebo ekvivalent v místní měně.
  • V některých afrických zemích je testová otázka povinný údaj.
  • Western Union neručí za kvalitu či doručení zboží nebo služeb, za které bylo zaplaceno prostřednictvím služby Western Union Money Transfer. Jakmile si určený příjemce peníze vyzvedne, odesílatel již nemůže svou hotovost dostat zpět.

Nejčastější typy podvodných transakcí - jak je poznáte?

Podvodníci získají vaši důvěru, a když jim uvěříte, požádají Vás o peníze. Používají všechny možné prostředky, jak kontaktovat své oběti: telefon, klasickou poštu, e-mail i internet. Pošlete peníze, vyzvednou platbu a vy už o nich neuslyšíte. Scénáře, které používají, aby vás nalákali, se neustále mění. Ale můžete chránit sebe, své přátele a rodinu tím, že se ozbrojíte poznatky o nejběžnějších typech podvodů.
 

Podvodný obchod přes internet

  • V podvodných obchodech přes internet se podvodníci zaměřují na oběti, které se ucházely o zboží pomocí on-line aukcí, prodejních serverů nebo jiných služeb. Podvod většinou probíhá jedním ze dvou způsobů:
  • Oběť vyhrála aukci, která byla pravděpodobně podvodná již od samotného začátku. Prodávající od začátku tvrdí, že je možné platit pouze převodem peněz. Následně informuje kupujícího, aby transakci provedl na fiktivní jméno příjemce, nebo transakci poslal na jméno blízké osoby. Podvodníci přesvědčí oběť, že tímto ochrání své peníze až do obdržení zboží či služeb. Prodávající si následně zajistí falešný doklad totožnosti na jméno osoby, jíž je transakce adresována, a vybere finanční prostředky. Zboží již nikdy nedorazí. Obvyklým trikem je také zaslání podvodného odkazu, který vypadá jako oficiální stránky Western Union, kde má oběť zkontrolovat správnost transakce. Ve skutečnosti však poskytne podvodníkovi veškeré informace potřebné k výběru vámi odeslaného převodu.
  • Další variantou je, že je aukce legitimní, ale oběť ji nevyhraje. Následně je kontaktována prodávající stranou, která tvrdí, že je ochotna prodat stejné položky za obdobných podmínek. Domluví se s obětí, aby poslala peníze jako platbu skrze služby Western Union. Oběť peníze pošle, ale zboží nikdy neobdrží.
     

Podvodné poplatky předem

  • Podvodníci se představují jako zástupci falešné úvěrové společnosti a použijí autenticky vypadající dokumenty. E-maily i poskytnuté webové stránky se jeví legitimně. Účtují si "poplatky" před poskytnutím úvěrů. Spotřebitel zaplatí, ale úvěry nikdy poskytnuty nejsou. Než si spotřebitel uvědomí, že byl podveden, jsou podvodníci dávno pryč. Pravidelně mění jméno i druh podnikání, aby zabránili persekuci.
  • Toto je jen jedna z variací podvodu s názvem "Poplatek předem“. Podvodníci mohou lákat oběti příslibem investic, výher v loteriích nebo dědictvím výměnou za poplatek. Případy, kdy podvodníci lákají z obětí poplatky za rezervaci pronájmu nemovitostí, jsou bohužel také běžné. Jedná se o několik různých schémat, ale všechny mají stejný průběh: oběti zaplatí peníze neznámé osobě a marně očekávají obdržení vyšší částky.
     

Podvod s přeplatky

  • V podvodu s přeplatky hrají podvodníci roli kupujících a jejich obětí jsou prodejci zboží či služeb. "Kupující" pošle prodávajícímu legitimně vypadající doklad o transakci, obvykle pod hlavičkou dobře známé banky nebo společnosti (např. Paypal), na částku vyšší než byla dohodnutá cena. K tomu připojí smyšlené vysvětlení tohoto přeplatku a pokyn, aby prodávající zaslal zpátky přebytečné finanční prostředky skrze Western Union. O několik týdnů později oběti zjistí, že šek nebo potvrzení o platbě bylo falešné. Platba, kterou podvedený odeslal, však již byla vyplacena.
     

Podvod s "prarodiči v nouzi"

  • Tyto podvody spoléhají na solidaritu lidí a silné touze pomáhat druhým v nouzi. Podvodníci se vydávají za rodinné příslušníky, blízké či přátele svých obětí a vymyslí si naléhavou situaci: byl jsem zatčen, byl jsem přepaden, jsem v nemocnici a oslovují přátele a rodinu s naléhavou prosbou o pomoc a peníze.
  • Tyto podvody se vyskytují ve všech formách. Jsou případy, kdy podvodníci kontaktovali seniory a vydávali se za jejich vnouče - naléhavě žádali o peníze. Podvody tohoto typu jsou běžné také na sociálních sítích, kde se podvodníci nabourají do účtu oběti a pak se zaměří na přátele se zběsilými žádostmi o peníze. Tvrdí, že jsou zranění, zatčení, atd. Totéž se může stát v případě narušení Vašeho e-mailového účtu. Informace z něj mohou podvodníkům dodat dostatek osobních informací, aby se jejich žádosti zdály legitimní. Pokud vás známý nebo příbuzný žádá o peníze, vždy se ujistěte, že skutečně komunikujete přímo s danou osobou.
     

Podvod se vztahy

  • Podvod se vztahy začíná jednoduše: muž a žena se setkají na internetu a vztah se pomalu vyvíjí. Píší si e-maily, telefonují si a vyměňují fotografie. Konečně naplánují společné setkání, někdy dokonce plánují svatbu. Jak se vztah stává silnějším a stabilnějším, něco se začíná měnit. Jeden účastník žádá druhého, aby mu zaslal/a peníze, které potřebuje na nějaký důležitý úkon (autobus kvůli návštěvě nemocného strýce, apod.). První převod je malý, ale žádosti stále přicházejí a jejich hodnota roste. Dcera potřebuje neodkladnou operaci, letenky na návštěvu, atd. Sliby o vrácení peněz jsou nesplněné. Peníze jsou pryč a stejně tak i podvodník.
     

copyright © 2012 Intercash, s.r.o.

Vytvořil: Jiří Šmíd